Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Detský folklórny súbor Javorinka

DFS Javorinka

Helekačky – pôvodne ich vyvolávali pastieri kráv na pastve (prevažne deti či odrastenejšia mládež), aby sa navzájom dorozumievali. Názov vznikol podľa jedného z úvodných signálov (Helelo, helelo...), ktoré patria k ich základnému znaku. Na Slovensku sa vyskytovali v niekoľkých obciach púchovskej doliny, kde bolo rozšírené individuálne pasenie kráv deťmi. (prevz. www.ludovakultura.sk)Staršie deti sa zahrali „pri pasení kráv“, mladšie „na ovečky“ a chlapci ako pastieri“ ...Na pomoc sme si zavolali Aďku Kučíkovú a Daniela Sieklika s husličkami. Ani sme netušili, že v Lysej máme takého šikovného huslistu. Na vystúpení deti podporili aj muzikanti z ľudovej hudby FS Váh z Púchova.

 Tretí rok fungovania DFS sme ukončili posedením spojeným s opekačkou v areály amfiteátra pri ZŠ.

Po trojmesačnej prestávke sme sa opäť stretli v stredu 27.10.2017 v KD Lysá pod Makytou na tradičnom nábore detí. Záujem o folklórny tanec je aj v našej obci veľký. Tento rok prišlo 34 detí. Dokonca 2 dievčatá vozia rodičia z Púchova.

DFS Javorinka.jpg


 

Regionálna súťaž detských folklórnych súborov

V piatok 24. marca 2017 sa v kine Mier stretli detské folklórne skupiny a súbory na regionálnej súťažnej prehliadke choreografii detských folklórnych súborov, ktorej hlavným usporiadateľom bolo Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici.DFS Javorinka vystúpil  s pásmom „Na mlynára“. Výkony detí a dlhodobej práce ich vedúcich hodnotila odborná porota, ktorá vysoko ohodnotila úpravu a prezentáciu našich detí, ocenila prácu vedúcich a choreografiu, v ktorej sú zapojené všetky deti od 3,5 do 13 rokov.

Detský folklórny súbor Javorinka získal strieborné pásmo.

Srdečne blahoželáme!


 

Detský folklórny súbor Javorinka vznikol na jeseň v roku 2014 a v súčasnej dobe v ňom účinkuje 25 veselých detí z obce Lysá pod Makytou. Deti pracujú pod vedením manželov Kačíkovcov a Veroniky Plevákovej.

DFS Javorinka nadviazal na činnosť DFS Makytka, ktorý založil Ing. Anton Kapusta v roku 2001. Súbor pracoval do roku 2010, kedy bola jeho činnosť prerušená. Po štvorročnej prestávke, DFS Makytka obnovil činnosť a na jeseň roku 2015 sa zmenil názov súboru podľa FSk Javorina na Detský folklórny súbor Javorinka.

Súbor sa zameriava na výskum, spracovanie a interpretáciu piesni a tancov z Púchovskej doliny a regiónu Trenčín a Považie. Deti nechýbajú na obecných podujatiach ako sú Stavanie mája, Deň matiek, Folklórna Lysá, Posedenies dôchodcami či Ondrejský jarmok. Súbor sa predstavil s vystúpeniami aj mimo našej obce, a to v obci Halenkov (ČR), Dohňany, Ľubina a Streženice.

V obci Dohňany sa deti zúčastnili regionálnej prehliadky ZPOZ so zvykoslovným pásmom „Od Kataríny do Lucie...“, s ktorým úspešne postúpili na krajskú prehliadku do obce Ľubina.

Srdečne pozývame na naše vystúpenia všetkých milovníkov folklóru a našich priaznivcov...

 


 


Úvodná stránka