Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúra

Kultúra v minulosti

V minulosti sa občania Lysej venovali kultúre väčšinou len v zimných mesiacoch. V lysej pôsobili ochotníci, ktorí počas vojnových rokov nacvičovali rôzne divadelné hry. Podmienky na vystúpenie neboli vždy najlepšie, zato sála bola vždy plná. Postupne však záujem o divadlá klesal. Ochotníci chodili na zmeny, čo prekážalo pri nácviku divadelných hier. 

V roku 1951 bolo u pána Ševčíka zriadené kino. Filmy sa premietali dvakrát týždenne a kino bývalo vždy plné. Neskôr, keď už mala každá domácnosť vlastný televízor návštevnosť kina sa znižovala až nakoniec kino zatvorili.

V roku 1961 bola v obci zriadená knižnica, ktorá bývala otvorená každú nedeľu. Ročne sa v tom čase vypožičalo okolo 3000 kníh.

V roku 1960 sa Slovenská akadémia vied obrátila na vtedajší Miestny národný výbor a na riaditeľstvá miastnych škôl s prosbou o pomoc pri natáčaní starých lysianskych piesní a rečňovaniek. V Dešnej lysianske piesne nahrali a zaznamenali asi 80 piesní a riekaniek. Piesne boli použité pre vedecký výskum a pre zhotovenie piesňového albumu Púchovskej doliny. 

V roku 1962 dosiahol veľký úspech tanečno-spevácky súbor pri škole v Dešnej. V júni prišli pracovníci Československého rozhlasu a nahrali pásmo ,,Detské hry a riekanky z Podkýčerky".Nahrávku odvysielal rozhlas 1. júla 1962 v pásme ,, Ej pojme, zaspievajme!"

V roku 1985 bol pri kultúrnom stredisku založený divadelný krúžok pod vedením Petra Luljaka a Mgr. Jany Nošíkovej. Úspešný divadelný krúžok reprezentoval obec na krajskej a celoslovenskej súťaži.

V roku 1995 sa vďaka spolupráci vtedajšieho starostu Jaroslava Kohúta  a Mgr. Jany Nošíkovej podarilo založiť v Lysej pod Makytou folklórnu skupinu.


 

Kultúra v súčasnosti

V súčasnosti v obci aktívne funguje viacero zložiek  a organizácií, ktoré v spolupráci s obcou počas roka organizujú kultúrne a športové podujatia. Podujatia majú v obľube nielen obyvatelia obce, ale zúčastňujú sa ich aj mnohí občania z okolitých obcí. V obci sa konajú:

  • Fašiangy- sprievod masiek dedinou, pochovávanie basy a fašiangová zábava
  • Nohejbalový turnaj o pohár starostu obce- súťaž amatérskych hráčov v nohejbale
  • Medzinárodný šachový turnaj
  • Deň matiek
  • Beh okolo Lysej 
  • Folklórne slávnosti 
  • Mašíkcup- turnaj amatérskych hráčov v malom futbale
  • Futbalový turnaj na počesť bývalých hráčov Jozefa Cicháka a Ing. Vladimíra Riedla
  • Ondrejský jarmok
  • Vianočné trhy

 Okrem akcií, ktoré sa konajú raz ročne sa v priebehu roka konajú aj futbalové zápasy TJ Spartak Lysá pod Makytou.


 


Úvodná stránka